logo poštové služby

TNT spustila v Čechách doručovanie zásielok elektromobilmi

Spoločnosť TNT rozšírila svoj vozový park v Česku o dva elektromobily, čím sa stala prvou prepravnou spoločnosťou v krajine, ktorá používa tieto typy vozidiel na denné operácie. Jeden z elektromobilov môžu zákazníci stretnúť v centre Prahy a ten druhý v centre Brna.

 


Každý elektromobil doručí denne takmer 50 zásielok, pričom ide hlavne o menšie balíky pre firmy do centra miest. Rozšírenie vozového parku v Česku o nové elektromobily je súčasťou globálneho záväzku TNT nepretržite znižovať svoju uhlíkovú stopu. Spoločnosť celosvetovo vlastní približne 200 elektromobilov a hybridných vozidiel.

 

Okrem zavádzania ekologických vozidiel TNT sleduje aj uhlíkovú stopu svojich budov, optimalizuje prepravné trasy svojich vozidiel a od roku 2012 využíva ekologickejší obalový materiál.
Zavedenie elektromobilov do ostrej prevádzky v Českej republike je výsledkom dvojročného testovania elektromobilov od rôznych výrobcov, pričom jedným z najdôležitejších kritérií bola vzdialenosť, ktorú autá prejdú na jedno nabitie. TNT tiež testovala inovácie v oblasti šetrenia a aerodynamické vybavenie vozidiel. Vybranými víťazmi sa napokon stal Citroen Berlingo, ktorý obsluhuje Prahu a Citroen Jumper, ktorý jazdí v Brne.

 

Podľa slov Miloša Malaníka, výkonného riaditeľa TNT CZ, predstavujú elektromobily najlepšie prepravné riešenie do budúcnosti, najmä v centrách miest, kde sa bude čoraz viac regulovať prevádzka s dôrazom na znižovanie CO2 emisií. „Zákazníci TNT sa navyše sami začínajú zaujímať o ekologickú formu prepravy ich zásielok, niekedy dokonca vyslovene požadujú doručenie elektromobilom," dodáva Miloš Malánik.

 

Kvôli nízkemu počtu nabíjacích staníc pre elektromobily v Česku, nie ja zatiaľ možné nasadiť elektromobily na dlhšie trasy. Spoločnosť TNT však plánuje zaviesť tento typ doručovania všade tam, kde sa to bude dať, najmä v centrách väčších miest. Maximálna vzdialenosť, ktorú dokáže prekonať vozidlo na jedno nabitie je okolo 190 km u Citroena Jumper a 150 km u Citroena Berlingo. Túto vzdialenosť však ovplyvňuje aj výškový profil trasy, štýl jazdy a skutočné zaťaženie vozidla.

 

Zdroj: www.tnt.com/express/sk

 


Aktuality  |  Zo sveta  |  Kontakty  |  Reklama
© 2010 Poštové služby. Prevádzkovateľom a odborným garantom portálu je spoločnosť Postal Consulting s.r.o..